Příběh realizace plotu: Dětem tu po mně něco zůstane

19-08-13-pribeh-realizace-plotu-big
Michaela a Lukáš Zahálkovi sháněli ke svému rodinnému domu ve Žďáru nad Orlicí samonosnou vjezdovou bránu, vchodovou branku a plotové dílce. S řešením jim přijel na základě jejich poptávky uskutečněné přes formulář kalkulace ceny poradit obchodní zástupce LAMARKu Tomáš Jedlička.

Ani jsem si nestačil odpočinout od realizace domu a manželka už řešila plot
Sotva jsme zaklapli dveře za posledním zedníkem firmy, která nám stavěla dům, manželka už začala uvažovat o plotu. Okoukla to u sousedů, poptala se kamarádek a shodou okolností narazila na pěkný kovaný plot nedaleko naší firmy. Po krátkém hledání na internetu našla firmu LAMARK a už po mně chtěla orientační rozměry. Aniž bychom měli hotové cihlové sloupky, od oka jsem to odhadl a manželka měla co napsat do online kalkulace. A do týdne u nás byl obchodní zástupce. Zatímco manželka se zaobírala designem a barvou, já jsem si hleděl vybrat slušného dodavatele, protože s domem jsem už pár štrapácí zažil. U pana Jedličky jsem ovšem od první chvíle věděl, že jsme správně. Dokázal totiž odpovědět na každou moji otázku:
Jak se od sebe liší jednotlivé materiály plotů?
Nabízíme tři typy velmi kvalitního materiálu – reprezentativní kované ploty, přes které je z ulice vidět na pozemek, hliníkové ploty, jejichž cena se pohybuje zhruba o třetinu výše než u plotů kovaných, a tahokov. Tahokov vás vyjde na podobné peníze jako hliníkový plot, jeho výhoda je ale v tom, že je prakticky neprůhledný. U některých modelů se dostáváte až na propustnost 9 %, klasika se pak pohybuje kolem 15 %, což už zaručuje poměrně velké soukromí.
Pořád si lámu hlavu s tím, jestli si vybrat posuvnou nebo otočnou bránu?
Zákazníci si v 80 % případů vybírají posuvné brány, pokud mají dostatečně velký prostor na straně plotu. To je i váš případ. Posuvná brána tedy nezabere prakticky žádný prostor za vjezdem, zatímco u otočné brány byste museli počítat alespoň se 2,5 metry, které si musíte rezervovat pro její otevření. Díval jsem se, že máte vjezd do garáže v šíři asi 3,5 metru – v tom případě bych doporučil vjezdovou bránu o šířce kolem 4 metrů. Pokud tedy nemáte ještě druhé auto, které byste potřebovali na pozemek zaparkovat.
A jak to vychází cenově?
Pořizovací cena samonosné brány je vyšší, ale zase má nižší cenu pohonu. U dvoukřídlé brány určitě počítejte s nižší cenou, ovšem dražší bude pohon. Finančně jsou obě varianty prakticky srovnatelné, proto byste si měli vybírat spíše s ohledem na váš konkrétní pozemek a prostor.
A co ta brána na kolejnici? Je levnější?
Brána na kolejnici je naopak dražší než posuvná samonosná brána. Pod celou kolejnicí si totiž musíte vybudovat základ z betonu, takže je stavba finančně nákladnější. Kolejnice navíc vyžaduje pravidelnou údržbu – neměla by vám namrznout nebo zasněžit. To se ale dá řešit topným kabelem.
Při realizaci plotu nejsme limitováni žádnými rozměry, ale nevíme, jak určit velikost plotových dílců. Existují nějaké ideální rozměry?
Esteticky pěkně vypadají varianty, u kterých volíte rozumný poměr šířky ku výšce. Doporučil bych poměr 2:1 nebo 3:1. Dobře bude vypadat 2 metry široký dílec s výškou 1 metr. Zákazníci asi nejčastěji volí variantu 1,8 metru na šířku a 0,9 metru na výšku.
Vnímáte nějaké výhody betonových a zděných sloupců oproti ocelovým?
Řekl bych, že je to spíše estetická záležitost. K některým domům se hodí beton, k jiným cihla. Hodně záleží na povaze celé stavby. S kovovými sloupky bude plot samozřejmě transparentnější. Tři čtvrtiny zákazníků si vybírají zděné nebo betonové sloupky, ocelové jsou v menšině.
Nějak si nemůžeme vybrat základní motiv. Chtěli bychom nějakou nadčasovou klasiku. Co se nejvíc prodává?
Z kovaných plotů bych k modernímu domu doporučil Portoriko – to je asi nejoblíbenější – potom varianty Miami a Verona. Z tahokovů je v kurzu Bali, Madeira a Mauricius. U hliníkových plotů zákazníci často sahají po variantách Avila a Lugo.

Nový kovaný plot

Jsou ploty v jiné barvě než kovářské černé nějak náchylnější k barevným změnám? Manželka totiž uvažuje o mechové zelené.
Všechny barvy, které používáme, jsou ve venkovní - fasádní kvalitě s UV filtry a stabilizací pro barevnou stálost. Ať už tedy vyberete jakoukoli, vždy získáte plot s perfektní povrchovou úpravou.
Vybrali jsme si klasický kovaný plot Frisco v hladkém provedení
I když jsme zvažovali moderní hliník a stylový tahokov, nakonec jsme se nemohli vynadívat na kované ploty, a tak jsme si vybrali klasiku. Řešili jsme více možností dekorativních prvků a barevného provedení, proto jsme pana Jedličku požádali o různé modifikace cenové kalkulace. A u vybraného plotu jsme ještě udělali drobné změny. S řešením jsme byli opravdu spokojeni, protože plot se k našemu domu hodí a pěkně zapadl i do celé ulice.
Projektová dokumentace
K nahlédnutí a schválení jsem dostal podrobnou projektovou dokumentaci, kde bylo černé na bílém vše, na čem jsme se domluvili.
Výroba plotu trvá přibližně dva měsíce
„O kované a hliníkové ploty i tahokov je na trhu poměrně velký zájem. Od roku 2016 jsme tak navýšili kapacity díky novému výrobnímu závodu v Novém Bydžově. I když máme desítky šikovných a zručných pracovníků, stále dbáme na léty prověřené pracovní postupy a tradiční řemeslo. Proto výroba plotu chvilku trvá. Obzvlášť jednotlivé vrstvy povrchové úpravy se musejí udělat pořádně a poctivě, což je proces, který nejde urychlit. Plot zpravidla vyrobíme a namontujeme do dvou měsíců od podpisu smlouvy. O případné změně termínů v letních měsících, kdy je nápor na krásné a reprezentativní ploty největší, zákazníky včas informujeme,“ vysvětluje situaci Ing. Karel Hrudka, obchodní ředitel společnosti Lamark.
Montáž plotu byl koncert, to jsem teda koukal
Chlapi přijeli na minutu přesně. Při montáži plotu jsem nevěřil vlastním očím, nikdo nestál, nekouřil, chlapi byli synchronizovaní jako aquabely a práce jim šla náramně od ruky.
Využili jsme i záručního servisu
Měli jsme drobné problémy se zavíráním brány, a tak jsme využili i záručního servisu. Ovšem jako na potvoru, když chlapi přijeli, brána zrovna šlapala jako na drátkách, a tak nás museli navštívit dvakrát. Závadu ovšem odstranili na místě a brána už zase chodí jako hodinky.

070605040302
Za plotem od Lamarku se nám bydlí fajn
Po martýriu se stavbou domu jsem konečně zažil sehranou firmu, kde to šlape. Obchoďáci jsou vstřícní a rozumí tomu, co prodávají. Ploty jsou kus poctivého materiálu. A chlapi, kteří to montují, jsou šikovní, že je na ně radost pohledět. Plot nám každý chválí, sousedi se nemohou vynadívat a my jsme taky moc spokojeni. Plot od Lamarku byla dobrá volba.
Lamark On-line konfigurátor

Potřebujete také nový plot?

Spočítejte si cenu!